Jesteś Gościem na mojej stronie 

 gg: 1683372


 Rozmiar: 811 bajtow
 
Dni Kultury Żydowskiej-2003

Shalhevet -Spotkania 3 Kultur-Leżajsk 2005

Wielokulturowy Festiwal Galicja - Leżajsk 2006

  Żydzi

Księga Gości-przeglądanie

 

 

Spotkania trzech kultur: polskiej, ukraińskiej i żydowskiej - 16-17 X 2004

15 tysięczny Leżajsk jest miasteczkiem wielokulturowym. Przed laty mieszkali tutaj Polacy, Ukraińcy, Niemcy, Austriacy,  i Żydzi. Leżajsk był ważnym ośrodkiem życia społecznego, a także znaczącym skupiskiem inteligencji, która wniosła trwały i wybitny wkład w rozwój nauki i kultury polskiej. Współżycie tych narodów i tworzona przez nie kultura stanowi nasze wspólne dziedzictwo, które zainspirowało władze Leżajska do zorganizowania po raz trzeci imprezy godnej uwagi. Przez dwa ubiegłe lata była to impreza poświęcona kulturze żydowskiej. W tym roku ideą spotkania było przybliżenie dorobku kulturowego  3 narodów: polskiego, ukraińskiego i żydowskiego. 16 i 17 października 2004 w mieście rozbrzmiewały różne języki. 

Gościliśmy m. in. ukraińską młodzież z Czortkowa.

Wydarzeniem artystycznym okazał się znakomity występ Leżajskiej kapeli ze Zdzisławem Zawilskim w roli głównej.

Dzisiaj w Leżajsku Żydów już nie ma.  Ale przed wojną, Żydzi tworzyli tu własną, oryginalną – duchową i materialną kulturę, a jednocześnie współtworzyli kulturę polską. Chasydzi z całego świata,  przybywają do grobu cadyka wznosić modły o pomyślność swojego narodu.

Imprezę zainaugurowała wystawa fotograficzna autorstwa Ryszarda i Anny Węglarz przedstawiająca znakomite fotografie ortodoksyjnych Żydów pielgrzymujących corocznie w rocznicę śmierci do ohelu cadyka Elimelecha. 

Na zdjęciu Andrzej Batorowski-znany fotografik, który specjalnie przyjechał z Łodzi na leżajskie Spotkania Trzech Kultur.

 


Zaproszeni goście mieli okazję zakosztować regionalnych potraw przyrządzonych przez KGW w Wierzawicach.


Ośrodek "Brama Grodzka-Teatr NN"

Spełnił się zamiar Teatru NN z Bramy Grodzkiej zbudowania scenicznego tryptyku z żydowskich opowieści, czerpiących z cudownie żartobliwego chasydzkiego folkloru, a przywołujących w sposób nienachalny prawdy proste i przekonywujące. Powstały trzy krótkie (do pół godziny) przedstawienia na aktora i instrument. Aktor w tryptyku jest ten sam - Witold Dąbrowski, różne zaś instrumenty i muzycy. W przezabawnej opowieści o leniwym Szlemielu, który z Chełma wyruszył do Lublina, z aktorem rozmawia akordeon Bartłomieja Stańczyka, w historii "O tym jak Fajwt szukał samego siebie" Witoldowi Dąbrowskiemu towarzyszy Robert Brzozowski na kontrabasie.

Przedstawienia nie wymagają scenografii, specjalnych świateł, sprzętu elektronicznego, ba - nie wymagają nawet sceny. Lecz choć to teatr ubogi - w walizce (i w futerale), aktor i muzyk z instrumentem potrafią wyczarować całe bogactwo środków wyrazu. Spektakle urzekają lekkością i dowcipem, imponują poziomem profesjonalizmu instrumentalistów. Atmosfera opowieści jak i samych przedstawień sprawiają, iż ogląda się je z niekłamaną przyjemnością, niczym teatralne pocztówki.

Reżyser Tomasz Pietrasiewicz fabułę  wziął z opowieści chasydzkich Martina Bubera.

Spektakl odbył się w sali kameralnej Miejskiego Centrum Kultury w sobotę 16 X 2004 r o godz. 15:00, wstęp wolny.


 

 Strona utworzona: 2004-10-16  Aktualizacja: 06-09-04              Poczatek strony Rozmiar: 811 bajtow  Leżajsk-moje miasto
  Sylwetki Leżajszczan