Jesteś Gościem na mojej stronie                                                                                   Powrót   


   O mnie Sylwetki Leżajszczan Leżajsk-moje miasto  Życie domowe naszych przodków    Andrzej Gdula  Księga Gości

Kącik Tradycji Kulinarnych Ziemi Leżajskiej

 SERNIK_KRÓLEWSKI  SERNIK_ORZECHOWY  CIASTECZKA_ORZECHOWE_LUKROWANE  KRUCHE_ROŻKI_ORZECHOWE    BABKA_MĘSKA_   TORT_MOCCA   BEZY   PRZEPISY_NA_PIZZĘ_    PLACKI ZIEMNIACZANE             


 

Andrzej Gdula napisał do mnie:

"Gdybyś uruchomiła na swojej stronie internetowej Kącik Tradycji Kulinarnych Ziemi Leżajskiej, to  mógłbym Ci przesłać kilka doskonałych przepisów na wypieki, które to przepisy zostały  przywiezione przez moja Matkę z Leżajska. A szkoda, żeby te wieloletnie doświadczenia kulinarne naszych matek z Leżajska będące jakiś dokumentem naszej ogromnej kultury narodowej i lokalnej, poszły w całkowite zapomnienie.

Myślę że przy Twoim doskonałym umyśle analitycznym, mogła byś każdy taki przepis precyzyjnie przetestować i odrzucić te byle jakie. A tylko sprawdzone zamieścić w swoim kąciku kulinarnym. Na Twoim miejscu żeby mieć do takiego kącika kulinarnego odpowiednie materiały, organizowałbym coroczne, np. przy okazji Dni Leżajska – Dni Kwitnącej Azali, otwarte lokalne konkursy kulinarne [co przecież by nic nie kosztowało, bo każdy z uczestników konkursu musiałby przynosić ze sobą, wszystkie surowce potrzebne do takich wypieków] i zamieszczałbym w internetowym kąciku tylko te przepisy, które wygrywałyby taki konkurs.  

Nasze narodowe i lokalne tradycje kulinarne, powinny być przez młode pokolenia hołubione i rozwijane. I bardzo boleje, nad tym, że prawie nikt się tym nie zajmuje na skalę lokalną".     

Niezły pomysł!! Kupuję!! Chodził mi po głowie taki projekt, mając na uwadze przepisy mojej prababci, która słynęła z gotowania wspaniałych "pierogów szwabskich".

Zainteresowanych proszę więc o przesyłanie ciekawych potraw regionalnych.   >>>    Napisz do mnie   


SERNIK KRÓLEWSKI  (od Andrzeja Gduli)

 Kilka uwag wprowadzających

 Zdarzają się osoby o wprost niesamowitym wrodzonym talencie kulinarnym, które nieomal z byle czego potrafią wyczarować wspaniałe potrawy lub wspaniałe wypieki. Ale niestety i ja i wielu z nas musimy  przyznać z pokorą, że takich nadzwyczajnych zdolności, nadzwyczajnego wyczucia kulinarnego nie mamy. Ale i ja i każdy z was na pewno posiada jedną wrodzoną umiejętność kulinarną, jedno wrodzone wyczucie – bardzo lubimy bardzo smaczne wypieki. I przed nikim nie mama zamiaru ukrywać, że zawsze byłem ogromnym łasuchem na bardzo dobre i bardzo smaczne, słodkie wyroby i ciasta cukiernicze. .

  Jednym z najlepszych wypiekiem cukierniczych jest sernik. Ale żeby upiec super sernik trzeba jednak w ten wypiek włożyć trochę starań i początkowo nie wypróbowywać własnych improwizowanych pomysłów, tylko skorzystać z wielokrotnie sprawdzonej receptury składu surowców oraz technologii przygotowania masy serowej i jej wypieku. Te wszystkie bardzo drobiazgowe zabiegi mogą kogoś śmieszyć. Ale jeśli komuś zależy na tym, żeby upiec tak dobry sernik, że goście będą go jego  smak długo wspominać. To niestety w taki wypiek trzeba włożyć trochę tych drobnych starań.

  Przyznam się, że ilekroć piekłem sernik, czy to dla rodziny, czy na swoje imieniny w pracy czy komuś w prezencie, czy też czasami grzecznościowo dla kogoś kto o to prosił,  zawsze piekłem ten sernik tak, żeby komuś tym wypiekiem sprawić przyjemność. Oraz żeby mieć to zadowolenie, że za każdy razem potrafię upiec udany i bardzo dobry wypiek.   

  Przepis mój jest bardzo drobiazgowy i może wydawać się zbyt nudny. Ale jest on napisany dla osób początkujących nie mających  żadnego doświadczenia w wypieku słodkości . Poniższy przepis jest pewną modyfikacją przepisu na masę sernikową mojej Matki.

 

 

Składniki

Przepis

 • Przygotowanie: 30 minut
  Pieczenie: ok. 45 minut
  Składniki na 16 porcji
  •1 kg odciśniętego tłustego sera twarogowego nie kwaśnego nie gorzkiego
  •12 szt dużych 50gr/szt świeżych jaj – białko jaj starych źle się ubija
  •42 dkg cukru kryształu
  •1 cukier waniliowy
  •1 kostka [ 20 dkg ] świeżego naturalnego masła
  •12 – 15 dkg drobnych słodkich bezpestkowych rodzynek
  •2 – 3 łyżki drobno pokrojonej kandyzowanej skórki pomarańczowej
  •2 – półkopiate łyżki mąki [tortowej]
  •masło i mąka do wysmarowania i oprószenia tortownicy
   

Etapy przygotowania
1.Ser zemleć jeden raz w maszynce z sitkiem posiadającym drobne oczka o średnicy ok. 2 mm. [nasze babcie ser do sernika przecierały na drobnych sitach] . Przy większych oczkach sitka z maszynce do mielenia, ser powinien być zmielony dwa razy.
2.Z odważonej porcji 42 dkg cukru odsypać do szklanki co najmniej 4 kopiate łyżki cukru.
3.Włożyć do makutry lub miski rozmiękczone masło, wsypać do niego resztę cukru oraz cukier wanilinowy i dobrze, drewnianą łyżką lub tłuczkiem do ucierania wymieszać masło z cukrem na masę maślano-cukrową.
4.Kolejno ostrożnie rozbijać jajka nad osobnym garnuszkiem sprawdzając czy nie są zepsute. Po czym uważnie oddzielać białka od żółtek. Żółtka dodawać do miski z masą maślano-cukrową. Natomiast białka wlewać do osobnego czystego nie zabrudzonego tłuszczem garnuszka lub bezpośrednio do co najmniej 4 litrowego rondla. [W dawnych przepisach zalecano dodawanie po jednym żółtku do makutry przy ciągłym ucieraniu masy maślano-cukrowo-żółtkowej]. Jeśli się zdarzy, że przy rozbijaniu jakiegoś jajka pęknie żółtko i choć trochę zmiesza się z białkiem, to takie jajo należy zużyć do czegoś innego. Bo nawet najmniejsza ilość tłuszczu zmieszanego z białkami uniemożliwia ich ubicie na sztywną pianę
5.Po dodaniu do makutry lub miski wszystkich 12 żółtek należy je szybko wymieszać z masą maślano-cukrową, najlepiej drewnianą łyżką. A następnie przez kilka minut zmiksować turbinką z nożykami na najwyższych obrotach mikser.[Dłuższe leżenie nie zmiksowanych żółtek z cukrem, lub zbyt mało intensywne miksowanie żółtek np. parą spiralnych mieszadełek powoduje nieodwracalne ścięcie się i skrupienie się żółtek na skutek odwodnienia żółtka przez cukier] Dzięki takiemu miksowaniu nie jest już konieczne stosowane przez nasze babcie długie ucieranie masy maślano-cukrowo-żółtkowej w makutrze za pomocą drewnianego tłuczka. Bo takie kilku minutowe zmiksowanie masy maślano-cukrowo-zółtkowej umożliwia doskonałe rozdrobnienie tłuszczu i cukru oraz otoczenie drobinek tłuszczu otoczkami z żółtka. A to zapobiega przy wypieku sernika aglomeracji stopionego tłuszczu i jego wyciekaniu z tortownicy.
6.Wsypać zmielony ser do makutry lub 3-4 l garnka. I do tak zmielonego sera małymi porcjami stopniowo dodawać masę maślano-cukrowo-żółtkową ucierając w makutrze tłuczkiem lub mieszając razem w rondlu drewnianą łyżką aż do całkowitego roztarcia grudek sera. Bo jeśli byśmy na raz do sera wlali całą masę maślano-cukrowo-żółtkową, to wtedy bardzo trudno dobrze rozetrzeć zmielony ser tak, żeby w masie sernikowej nie było grudek sera. Można to, też zrobić to inaczej jeśli mamy mikser o mocy co najmniej 250W. A mianowicie dodając po trochę zmielony uprzednio ser do przygotowanej masy maślano-cukrowo-żółtkowej i mieszając cały czas masę sernikową mikserem z turbinką aż do otrzymania gładkiej masy maślano-cukrowo-żółtkowo-serowej.
7.Za pomocą miksera z specjalnymi mieszadełkami lub trzepaczką ręcznie ubić na zimno białka w rondelku na sztywną pianę. Po czym dosypać do ubitych białek odsypane wcześniej 4 łyżki cukru i ubijać dalej co najmniej kilka minut aż do uzyskania bardzo sztywnej piany. Przypominam raz jeszcze, że przy rozbijaniu jajek i oddzielaniu białek od żółtek, należy uważać, żeby nie robić żółtek, bo nawet najmniejsza ilość żółtka w białkach praktycznie uniemożliwia dobrego ubicia białek. Także najmniejsze ilości masła lub innego tłuszczu dodane przypadkowo do białek także umożliwiają ich ubicie.
8.Dodawać do po trochę do przygotowanej uprzednio masy maślano-cukrowo-żółkowo-serowej ubite białka delikatnie mieszając aż do całkowitego wymieszania.
9.Dosypać do tak przygotowanej masy dwie łyżki mąki i dobrze delikatnie wymieszać. A na koniec wsypać do przygotowanej masy przygotowanej masy wcześniej polane wrząca wodą i dobrze odcieknięte rodzynki oraz pokrojoną kandyzowaną skórkę pomarańczową.
10.Tortownicę o średnicy ok. 27 cm wysmarować masłem i oprószyć mąką, a następnie wlać do niej, tak przygotowaną masę sernikową
11.Wstawić tortownicę z masą sernikową do uprzednio zagrzanym do 180 0C piekarnika i piec na ruszcie na środkowej półce w przez ok. 45 minut patrząc żeby sernik nie przypalił się z wierzchu. Najlepszy jest sernik wtedy gdy ma kolor brązowy po bokach a w środku jest jeszcze złoto-żółty. Na gorąco jest taki sernik jeszcze trochę galaretowaty ale po ochłodzeniu tężeje.

W przypadku wypieku w piekarniku gazowym, żeby zapobiec przypalaniu się sernika od spodu, pod ruszt na który położona jest tortownica, należy położyć do góry dnem dwie duże blachy do wypieku ciasta. Natomiast żeby zapobiec przypaleniu się sernika z boku należy otoczyć tortownicę z pieczonym sernikiem, ekranem z pobocza innej większej tortownicy, lub ekranu zrobionego z blachy stalowej albo aluminiowej.
12.Po wypieczeniu sernik zwykle wyrasta ponad tortownicę, ale przy stygnięciu zraz szybko osiada. Dlatego też aby przy stygnięciu, boki sernika nie zawieszały się na poboczu tortownicy, należy przez kilka pierwszych minut jego stygnięcia, gdy sernik osiada, nożem wpychać lub boki sernika do tortownicy. Poza tym po całkowitym wklęśnięciu sernika powinno się jego pobocze odciąć delikatnie nożem dookoła tortownicy, dzięki czemu góra sernika nie powinna być wklęsła.
13.UWAGA ! Sernik pieczony z mniejszych porcji wagowych, na ogół jest bardziej suchy i dlatego też mniej smaczny. Ale na szczęście tak upieczony sernik po ostygnięciu można poporcjować na mniejsze kawałki, owinąć je w folię aluminiową lub w woreczek foliowy i włożyć do zamrażalnika, gdzie głęboko zamrożone mogą być przechowywane nawet cały miesiąc i dłużej, nie tracąc nic po rozmrożeniu ze swoich walorów smakowych.
14.Spróbuj i Ty a przekonasz się sama [sam], że upieczenie bardzo dobrego sernika jest niezmiernie proste i łatwe.

Życzę udanych wypieków.
 

 SERNIK ORZECHOWY

    Sernik orzechowy przygotowuje i piecze się tak jak normalny sernik, składający się jednak w jednej części ze składników jak do upieczenia sernika i w drugiej części ze składników jak do upieczenia tortu orzechowego. [Ale jak ktoś chce proporcje te można zmieniać sobie w sposób zupełnie dowolny odpowiedni do proporcji składników na sernik i tort orzechowy].

Składniki

Przepis

Dla proporcji 50%/50% potrzebne są następujące ilości składników:

jaja duże – 15 szt

zmielone na drobne wiórki orzechy włoskie – 20 dkg

mąka pszenna – tortowa – 3 łyżki

cukier kryształ – 35 dkg

masło – 10 dkg = ½ kostki

biały ser – ½ kg

cukier waniliowy – 1 opakowanie

Etapy przygotowania
 

1.Kolejno rozbijać jajka i o delikatnie oddzielać żółtka od białek, uważając żeby ani jedna kropla żółtka nie dostała się do białek.

2.Odsypać z odważonej porcji cukru trzy lub cztery kopiate łyżki do garnuszka.

3.Pozostałą ilość cukru wymieszać [najlepiej drewnianą ] łyżką z miękkim masłem.

4.Dodać do sporządzone masy maślano-cukrowej wybite żółtka i wymieszać łyżką.

5.Zmiksować turbinką masę maślano-cukrowo-żółtkową aż do zupełnego rozdrobnienia cukru [około 3-5 minut]

6.Zemleć ser na maszynce z sitkiem o najdrobniejszych oczkach [ 2 mm ]

7.Dodać ser do przygotowanej uprzednio masy maślano-cukrowo-żółtkowej i dobrze łyżką wymieszać a następnie zmiksować turbinką tak, żeby nie było grudek.

8.Dodać do sporządzonej masy maślano-cukrowo-żółtkowo-serowej 3 łyżki mąki i dobrze wymieszać łyżką.

9.Wsypać do tak przyrządzonej masy zmielone orzechy i dobrze wymieszać.

10.Ubić na twardą pianę białka, najlepiej mikserem [uważając żeby do naczynia z białkami nie przedostała się nawet najmniejsza ilość tłuszczu, masła lub żółtka bo to uniemożliwia dobre ubicie białka ]. Po ubiciu białek, wsypać odsypane wcześniej 4 łyżki cukru i ubijać kilka minut aż ubijane białko utworzy bardzo zwartą masę.

11.Dodawać ubite białko do przygotowanej uprzednio masy maślano-cukrowo-zółtkowo-serowo-orzechowej i mieszać za pomocą łyżki aż do zniknięcia grudek ubitego białka.

12.Wysmarować tortownicę masłem i oprószyć mąką.

13.Wlać masę sernikowa do tortownicy. o średnicy 27cm

14.Włożyć tortownicę z masą sernikową do zagrzanego do 180 0C piekarnika na usytuowany w środku piekarnika ruszt.

       [Dotyczy tylko piekarnika na gaz

a. Żeby sernik nie był przypalony od spodu należy pod ruszt na którym kładzie się w piekarniku  tortownice położyć dnem do góry dwie blachy.

b. Żeby sernik nie był przypalony z boków, należy pobocze tortownicy ekranować blaszanym ekranem zrobionym z tortownicy o większej średnicy.]

15.Piec ok. 40-45 minut nie dopuszczając jednak do przypalania się wierzchu sernika.

 

        Góra

CIASTECZKA ORZECHOWE LUKROWANE

 

Składniki

Przepis

35 dkg zmielonych na drobne wiórki orzechów włoskich

35 dkg zwykłego cukru kryształu

1 cukier waniliowy

3 jajka

20-30 dkg cukru pudru do lukru

1 cukier waniliowy do lukru

 

Etapy przygotowania
 

 1. Zmielone orzechy włoskie zmieszać z cukrem kryształem oraz cukrem waniliowym
 2. Dodać do tego 1 całe rozbite jajo oraz nie całe dwa żółtka i wszystko razem dobrze wyrobić na ciasto. [ Uwaga - Drugie żółtko lepiej dodawać stopniowo  bo jak się doda od razu całe dwa żółtka to ciasto może być zbyt miękkie i nie dawa się rozwałkować.
 3. Dwa pozostałe białka dać do salaterki lub głębokiego talerza, dodawać do tego stopniowo cukier puder i ucierać drewnianą łyżką na gładki i nie rozlewający się gesty lukier. Jak lukier będzie zbyt rzadki to dodać jeszcze więcej cukru pudru.
 4. Oprószyć stolnicę lekko mąką i rozwałkować tej stolnicy wałkiem [lekko oprószonym mąką] przygotowane uprzednio ciasto orzechowe na grubość ok. 3 mm
 5. Tak rozwałkowane pokroić następnie na cienki pasy szerokości ok. 2-3cm, a potem dalej na  małe romby lub prostokąciki [kwestia fantazji].
 6. Tak pokrojone ciasto orzechowe posmarować z wierzchu je cieką warstwą przygotowanego uprzednio lukru.
 7. Posmarować lekko blachę koniecznie tłuszczem roślinnym.[masło się przypala]
 8. Długim cienkim nożem podcinać od dołu pocięte romby lub prostokąty polukrowanego ciasta i przenosić pojedynczo na posmarowaną blachę układając na niej w pewnej odległości jeden kawałek od drugiego bo ciasto trochę wyrasta.
 9. Piec krótko w lekko nagrzanym piekarniku do momentu jak ciasteczka lekko zżółkną. Uważać jednak bo się łatwo przypalają.
 10. Wyjąc blachę odczekać aż ciasteczka ochłodną i stężeją i dopiero wtedy zbierać je z blachy. A jak się przypalą to pościnać nożem.

Trzeba jednak wypróbować temperaturę i czas wypieku. Moja Matka tego niestety nie napisała, bo za czasów jej młodych lat w piecach kuchennych nie było termometrów. Ale od siebie mogę dodać, że jeżeli ciasteczka piecze się na zbyt ostrym ogniu to przy takim wypieku lukier za bardzo wyrasta i odskakuje [Co mnie się przytrafiało jak jeden raz sam próbowałem te ciasteczka upiec. Nie były na widok tak ładne jak wypieki mojej Matki ale były równie tak samo smaczne]. Tak że raczej lepiej piec w niższej temperaturze. Nie potrafię jednak określić optymalnej temperatury wypieku.

Ale ciasteczka te są naprawdę wyśmienite i można je długo trzymać.      

 

 

KRUCHE ROŻKI ORZECHOWE

 

Składniki

Przepis

Składniki ciasta

30 dkg mąki krupczatki

20 dkg masła

15 dkg zmielonych na wiórki orzechów włoskich

15 dkg cukru pudru do ciasta

1 cukier waniliowy

Cukier do oprószania wypieczonych rożków.

10 dkg cukru pudru 

Etapy przygotowania
 

1. Ze składników jak wyżej przygotować ciasto jak ciasto kruche.

 To znaczy należy przygotowywać ciasto z dobrze zestalonego przez ochłodzenie masła, mieszając składniki na stolnicy przez siekanie nożem.

 

(Użycie noża do wymieszania składników ciasta ma na celu niedopuszczenie do rozgrzewania się tłuszczu pod wpływem ciepła rąk. Bo z podgrzanego i stopionego masła wydziela się woda [w maśle i margarynie znajduje się około 16% wody] nawadniająca gluten z mąki, co powoduje, że ciasto staje się twarde.) Jeśli jednak koś nie ma cierpliwości to może też to ciasto wyrobić ręcznie i wtedy rożki też będą smaczne.

 2.Wyrobione ciasto przed formowaniem na rożki ochłodzić w lodówce. ( Zresztą tak wyrobione ciasto może leżeć zawinięte przez dłuższy czas w zamrażalniku.)

 3.Z tak wyrobionego i ochłodzonego ciasta formować ręcznie małe rożki układając je od razu na posmarowanej margaryną blasze do pieczenia.

  4.Rożki te piec w dobrze nagrzanym piekarniku w temp 250  stopni Celsjusza, krótko 5 - 7 minut, uważając żeby się nie przypaliły.

  5.Do głębokiego talerza lub salaterki wsyp cukier puder do oprószania rożków

  6.Zaraz po wypieczeniu jeszcze gorące rożki wkładaj do talerza z cukrem pudrem i staraj się je dobrze tym cukrem posypać [ żeby były dobrze oprószone cukrem pudrem]

  7. Po ostygnięciu wyjmować rożki z posypki cukrowej i układać warstwami na talerzu.

  8.Ostygłe rożki nadają się do konsumowania, ale są wtedy bardzo suche. Jeśli jednak poleżą one kilka dni to nasiąkają trochę wilgocią z powietrza otoczenia i stają się bardziej smaczne.

 

 

BABKA MĘSKA

 

Składniki

Przepis

SKŁADNIKI

4 jaja

1,5 szklanki cukru

1i1/2 szklanki mąki kartoflanej

1i1/4 kostki masła

2 łyżki mąki wrocławskiej

sok i skórka z 1 cytryny

2 łyżeczki proszku do pieczenia

2 łyżki spirytusu

Etapy przygotowania
 

Zagotować kostkę masła, gotując aby odwodnić tłuszcz. Po wymieszaniu składników zalać tłuszczem. Po wystudzeniu dodać proszek i spirytus po kropli.

Piec w temperaturze ok. 180 stopni ok. 45min. Próbując czy babka jest upieczona wbijając w nią cienki suchy patyczek. Jeśli patyczek obkleja się ciastem to babka jeszcze nie jest wypieczona. A jeśli już nie obkleja się ciastem to babka jest dobrze wypieczona.   

 

Góra

TORT MOCCA

 

Składniki

Przepis

KRĄŻKI BEZOWE

 Surowce

7 - białek (pełna szklanka)

 2 - szklanki cukru kryształu

1 - cukier waniliowy

Etapy przygotowania
 

UBIJANIE BIAŁEK NA PARZE

Ubić białka z cukrem kryształem i oraz cukrem waniliowym na parze a w zasadzie w garnku wstawinym do gorącej kąpieli wodnej, tak żeby w podgrzanych białkach w całości rozpuścił się cukier, a jednocześnie aby skutek zbyt wysokiej temperatury ubijanej masy bezowej[ok. 50 stopni Celsjusza] nie dochodziło do ścinania się białek. Gdyż wtedy upieczone bezy nie są kruche ale ciągną się jak guma. Masę bezową należy ubijać aż do takiego zagęszczenia, przy którym po wyjęciu trzepaczki wyciągnięte pasma masy bezowej będą trzymać się sztywno. Korzystniejsze jest nawet przebicie piany. Początkowo można pianę ubijać mikserem ale na koniec bardziej korzystne jest dobijanie piany do pełnego zagęszczenia trzepaczką.

 Możliwe jest również ubijanie piany z białek całkiem na zimno. Ale wtedy krążki bezowe mają zupełnie inną konsystencję.

 

 UBIJANIE PIANY NA ZIMNO

Białka ubić na zimno bez cukru na sztywną pianę, żeby nie ustępowała pod palcami to znaczy żeby wyciągnięte pasma piany trzymały się sztywno. Następnie stopniowo wsypywać po łyżce cukier (co najwyżej na raz po 1/4 szklanki) początkowo po wsypaniu cukru piana troczę zrzednie ale należy ją i ubijać pianę dalej mikserem aż zgęstnieje i rozpuszczenia się cukru.

.

WYKONANIE KRĄŻKÓW BEZOWYCH

Z ubitej piany uformować 5 krążków na spodzie z tortownicy (najlepiej piec na posmarowanym lekko tłuszczem papierze pergaminowym i wypiekać w piekarniku na małym ogniu aż masa bezowa stężeje, ale tak żeby ją nie przypalić.

 

MASA TORTOWA

Surowce

7 - żółtek

1 - szklanka cukru

2 - kostki masła (margaryna źle wiąże masę)

1/4 - szklanki naparu z 3 łyżeczek kawy NESKI

 

WYKONANIE MASY TORTOWEJ

 • Żółtka utrzeć z cukrem, najlepiej turbinką od miksera
 • po czym stopniowo wlewać napar z kawy.
 • następnie całość postawić na parze i mieszać do podgrzania się masy i jej zagęszczenia.
 • Po tym zdjąć masę z ognia i mieszając ostudzić do temperatury otoczenia.
 • Utrzeć w makutrze miękkie masło
 • Dodawać do tak utartego masła po łyżce masy żółtkowo-cukrowej cały czas mieszając przygotowywaną masę kawową

WYKONANIE TORTU

 • Posmarować w kilku miejscach spód tortownicy wyrobioną masą aby przykleić w ten sposób pierwszy krążek bezowy do tego spodu tortownicy.
 • Następnie posmarować z wierzchu pierwszy krążek równą warstwą masy i nałożyć drugi i tak dalej postępować z następnymi krążkami bezowymi.
 • Po nałożeniu wszystkich krążków bezowych posmarować tort masą z wierzchu i z boków.
 • Dla dekoracji można tort posypać z wierzchu pokruszonymi drobno bezami.
 • Tort ten może być dłuższy czas przechowywany w zamrażalniku.

 

Góra

BEZY

 

Składniki

Przepis

SKŁADNIKI

1 szklanka białek

1 szklanka cukru kryształu

1 cukier waniliowy

 

UBIJANIE MASY BEZOWEJ

Powyższe składniki dać do 2 litrowego wysokiego garnka

Etapy przygotowania
 

UBIJANIE BIAŁEK NA PARZE

Ubić białka z cukrem kryształem i oraz cukrem waniliowym na parze a w zasadzie w garnku wstawinym do gorącej kąpieli wodnej, tak żeby w podgrzanych białkach w całości rozpuścił się cukier, a jednocześnie aby skutek zbyt wysokiej temperatury ubijanej masy bezowej[ok. 50 stopni Celsjusza] nie dochodziło do ścinania się białek. Gdyż wtedy upieczone bezy nie są kruche ale ciągną się jak guma. Masę bezową należy ubijać aż do takiego zagęszczenia, przy którym po wyjęciu trzepaczki wyciągnięte pasma masy bezowej będą trzymać się sztywno. Korzystniejsze jest nawet przebicie piany. Początkowo można pianę ubijać mikserem ale na koniec bardziej korzystne jest dobijanie piany do pełnego zagęszczenia trzepaczką.

 Możliwe jest również ubijanie piany z białek całkiem na zimno. Ale wtedy krążki bezowe mają zupełnie inną konsystencję.

 

 UBIJANIE PIANY NA ZIMNO

Białka ubić na zimno bez cukru na sztywną pianę, żeby nie ustępowała pod palcami to znaczy żeby wyciągnięte pasma piany trzymały się sztywno. Następnie stopniowo wsypywać po łyżce cukier (co najwyżej na raz po 1/4 szklanki) początkowo po wsypaniu cukru piana troczę zrzednie ale należy ją i ubijać pianę dalej mikserem aż zgęstnieje i rozpuszczenia się cukru.

 

PRZYGOTOWANIE BEZ

Wysmarować blachę tłuszczem roślinnym [masło się przypala]

Ubitą masę bezową nabierać na łyżeczkę i układać z niej na blasze kupeczki w odstępie wielkości układanych kupeczek masy [bo bezy przy wypieku wyrastają]

Wypiekać w piekarniku na małym ogniu aż masa bezowa stężeje, ale tak żeby ją nie przypalić.

 Po upieczeniu suszyć zsypać upieczone bezy na jedną blachę i suszyć w niskiej temperaturze w piekarniku [ uważając żeby się nie przypaliły] aż do zupełnego wysuszenia. Gdyż takie suche bezy można długo przechowywać.

 

Tak wysuszone bezy można podawać zmieszane z bitą śmietaną.

 

 

Góra

 

 PRZEPISY NA PIZZĘ

[Tłumaczenie z włoskiego czasopisma dla gospodyń domowych]

Składniki

Przepis

CIASTO
Składniki:

3 dkg drożdży
1 i 1/4 szklanki letniej wody
1 szczypta cukru
3,5 szklanki mąki
1 łyżeczka soli
3/4 szklanki oleju z oliwek
 

SOS POMIDOROWY

 

Składniki

2 łyżki stołowe oleju z oliwek

0.5 kg obranych pomidorów

1 cebula

1 słoik przecieru pomidorowego

1/2 łyżeczki bazylii

1 łyżeczka cukru

1 łyżeczka soli

1 łyżeczka oregano

Etapy przygotowania
 

Sposób przygotowania ciasta

 1. Drożdże wymieszać z 4 łyżeczkami wody i szczyptą cukru. Przykryć i pozostawić w ciepłym miejscu, czekając aż pokażą się pęcherzyki gazu.
 2. Przesiać mąkę z solą do miski i w środku zrobić dołek do którego wlać rozczyn pozostałą wodę i olej. Całość zmiksować mikserem a następnie ugniatać do momentu aż ciasto zacznie odstawać od rąk.
 3. Z tak wyrobionego ciasta ugnieść kulę, obsypać ją mąką, włożyć do miski, przykryć ściereczką i ustawić w ciepłym miejscu do wyrośnięcia.
 4. Gdy ciasto dwukrotnie zwiększy swoją objętość (co powinno trwać ok. 60 minut) nadaje się już do pieczenia.
 5. Gotowe ciasto podzielić na 4 części i wyłożyć do posypanych mąką form o średnicy ok. 17 cm.
 6. Następnie na ciasto nanieść sos pomidorowy i na to nakładać dalej składniki wg dowolnego wariantu.
 7. Po tym skropić wszystko olejem i wstawić do uprzednio dobrze nagrzanego do 250 oC piekarnika na najniższy poziom.
 8. Piec ok. 15 minut.

SOS POMIDOROWY

 

 

 Sposób wykonania

 1. Na gorący oleju udusić pokrajaną w kostki cebulę aż do złocistego koloru.
 2. Następnie dodać do tego pokrojone pomidory i przecier pomidorowy po czy przyprawić cukrem, solą, bazylią i oregano. Można też do tego dodać ząbek czosnku
 3. Po czym całą masę należy dusić na małym ogniu pod przykryciem przez co najmniej 30 minut. Tak przygotowany sos może być używany również do spaghetti i ryżu.

 

Góra

Składniki

Przepis

PIZZA NEAPOLITAŃSKA

Składniki

1 porcja ciasta

1 porcja sosu pomidorowego

50 dkg sera Mozarella

3 łyżki stołowe utartego Parmezanu

8 filetów anchais

16 zielonych oliwek

8 stołowych łyżek oleju z oliwek

 

  PIZZA PIECZARKOWA

Składniki

1 porcja ciasta

20 dkg świeżych pieczarek

2 stołowe łyżki masła

1/2 cytryny

sól do smaku

pieprz do smaku

1/2 porcji sosu pomidorowego bez czosnku

25 dkg tartego sera Gouda 4 plasterki gotowanej szynki

2 łyżeczki oregano

5 stołowych łyżek oleju

PIZZA NEAPOLITAŃSKA  I  PIZZA PIECZARKOWA
 

 

Sposób wykonania

 1. Pieczarki należy dusić z masłem i wyciśniętym sokiem cytrynowym w otwartym garnku przez 10 minut.
 2. Następnie dodać do smaku soli pieprzu.
 3. Przygotowane ciasto rozwałkować i ułożyć na blasze.
 4. Rozprowadzić na nim sos pomidorowy.
 5. Po czym ułożyć na tym ser i szynkę pokrojone w kostki oraz uduszone pieczarki.
 6. Po czym posypać pizzę oregano i skropić 5 łyżeczkami oleju. Piec w temperaturze 250 stopni Celsjusza na najniższym poziomie piekarnika

Góra

Składniki

Przepis

PIZZA Z JAJKAMI

Składniki

1 porcja ciasta

2 łyżki oleju

4 cebule

2 papryki

sól i pieprz do smaku

75 dkg pomidorów kilka ziarenek białego pieprzu

1/4 litra kwaśnej śmietany

4 jajka

sól

gałka muszkatałowa

2 stołowe łyżki mąki

1/2 łyżeczki proszku do pieczenia

PIZZA Z JAJKAMI
 

Sposób wykonania

 1. Przed pieczeniem ciasta udusić cebulę z papryką solą i pieprzem i
 2. Następnie nałożyć to na ciasto.
 3. Na to nakładać pokrojone na plastry pomidory wkładając gdzie niegdzie ziarenka białego pieprzu.
 4. Rozbełtać 4 jajka ze śmietaną mąką, proszkiem do pieczenia, oraz solą i utartą gałką muszkatałową.
 5. Tak rozbełtane ze śmietaną jajka wlać na ułożone plastry pomidorów i wstawić całość do piekarnika nagrzanego do 175 stopni Celsjusza ustawiając na najniższy poziom.
 6. Piec tak długo aż masa jajeczna się zetnie.

Ten rodzaj pizzy należy jeść natychmiast po upieczeniu gdyż nie nadaje się ona do odgrzewania.

 

  Ja sam nigdy tej pizzy nie wypiekałem, ale bardzo wiele razy z wg tego przepisu wypiekała pizzę moja żona oraz moja młodsza siostra. I musze powiedzieć, że wg tego przepisu wychodzi wspaniałe ciasto na pizzę. 

  Natomiast dalsze przygotowanie pizzy moja żona sobie bardzo upraszczała bo

·        Po przygotowaniu ciasta wg przepisu j.w.

·        Po pierwsze piekła pizzę na dużych blachach w piekarniku

·        Po drugie nie przygotowywała pracochłonnego sosu pomidorowego tylko wyłożone na blachę ciasto smarowała z wierzchu zwykłym 30% przecierem pomidorowym

·        Następnie na to nakładała uduszone pieczarki, pokrojony w drobną kosteczkę żółty ser oraz pokrojoną w drobną kosteczkę kiełbasę lub szynkę

·        A na koniec posypywała to wszystko mocno przyprawami: pieprzem, oregano, bazylią i tymiankiem   

 

Wszelkie pytania lub uwagi proszę kierować do mnie na adres  gg 1828197     gg: 1828197                                            Góra

                                                                      Życzę udanych wypieków i Smacznego !Andrzej Gdula


       Placki ziemniaczane

Składniki

Przepis

 • ziemniaki (kilka sztuk)
 • kasza gryczana gotowana (2-3 łyżki)
 • 2-3 jajka
 • bułka tarta (łyżka kopiata)
 • sól, pieprz
 • ewentualnie cebulka

Ziemniaki zetrzeć bardzo drobno (jak będą za rzadkie to odlać z nich wodę). Najlepsze starte w malakserze. Wymieszać pozostałe składniki. Smażyć na oleju małe placki.
Podawać ze śmietaną.

     

               Księga Gości-przeglądanie gg: 1683372

                  Góra


Powrót

Góra