Spacerkiem po mieście

 

  Powrót do strony głównej


Spis stron www


Leżajsk- moje miasto 


Rynek w Leżajsku. Fot.Anna Ordyczyńska


Fot. Anna OrdyczyńskaDworzec PKP w Leżajsku. Fot. Anna Ordyczyńska

Dworzec PKP w Leżajsku.


Fot. Anna Ordyczyńska


Budynek Kisielewiczów


Fot. Stanisław Wroczewski


Kamieniczki w stylu szwajcarskim

Kamieniczka Zawilskich. Fot. Anna Ordyczyńska

Dom był niegdyś własnością Zawilskich


 

 

 

 

 

 

 

Bazylika OO. Bernardynów

Bazylika pochodzi z lat 1618-1628. Fundatorem był Łukasz Opaliński, marszałek nadworny, późniejszy marszałek wielki koronny, starosta leżajski oraz jego żona Anna z Pileckich.

Fot. Anna Ordyczyńska

Więcej na Blogu Bazylika i Klasztor oo. Bernardynów w Leżajsku

https://goo.gl/photos/YauoU9T5WESh7Sde6

Cerkiew z 1831 roku przestała istnieć w lutym 1945 roku , od wyjazdu ostatniego parocha Jurija Kikty. W latach 1946-1955 budynek funkcjonował jako kościół szkolny, potem PSS przeznaczyło budynek na magazyn mąki i produktów spożywczych. 30 lipca 1981 roku zabytkowa cerkiew stała się znowu kościołem szkolnym.

Fot. Anna Ordyczyńska   Fot. Anna Ordyczyńska     Cerkiew Zaśnięcia NMP w Leżajsku

Wyposażenie cerkwi


Dworek Starościński remontowany na potrzeby Muzeum Ziemi Leżajskiej. Fot. Anna OrdyczyńskaW latach 1760-1770 Potoccy, na miejscu siedziby starościńskiej Krzysztofa Szydłowieckiego, zbudowali parterowy murowany dwór, który istnieje do dziś. Widok od wschodu. Późniejsza siedziba liceum. Obecnie remontowana na Muzeum Ziemi Leżajskiej.

Tajemnice dworku starościńskiego w Leżajsku

 


Proświta. Fot.Anna Ordyczyńska  "Proświta" przy ul. Jarosławskiej.

Wybudowana w 1913 r jako "Narodnyj Dom" wg projektu miejscowego architekta Lwa Szelewicza. Koncentrowało się tutaj życie kulturalne i oświatowe ludności ukraińskiej. Tutaj działał amatorski zespół, orkiestra dęta, chór i czytelnia.
Leżajsk był w latach II Rzeczypospolitej znaczącym skupiskiem inteligencji. Proświtę wypożyczano różnym organizacjom na imprezy publiczne
W latach 1970-72 mieścił się tutaj sanepid.
Obecnie znajduje się Biblioteka Publiczna .


Fot. Anna Ordyczyńska  Parafialny Oddział Caritas przy parafii pod wezwaniem Świętej Trójcy przy ulicy Jarosławskiej 3. W XVIII wieku  w budynku tym mieścił się szpital, przytułek dla ubogich, w czasie okupacji niemieckiej Kościół kontynuował tutaj działalność dobroczynną, później mieściło się Przedszkole nr 1.


Pałac Wojciecha Miera w Lezajsku. Fot. Anna Ordyczynska.  Dawny Pałac Klasycystyczny, murowany przy ul. Furgalskiego 4 wzniesiony po 1819 dla hr. Wojciecha Miera (1759-1831), poety, tłumacza, targowiczanina.  Był synem generała Wilhelma Miera (1680-1758).  Wojciech był pogrobowcem poczętym przez 78 letniego tatusia.

Koszary wojskowe w Warszawie nazwane koszarami mirowskimi, przekształcono później w targowisko zwane obecnie Halami Mirowskimi. Pałac Miera w Leżajsku i Pałac Potockich w Łańcucie należały do najbardziej cenionych ośrodków życia kulturalnego na terenie zaboru austriackiego.

Ulica Furgalskiego -nazwę tej ulicy nadała Rada Miejska na cześć wychowanka leżajskiej szkoły, który poległ w czasie ofensywy rosyjskiej latem 1916 r pod Kostiuchnówką. Major Tadeusz  Wyrwa Furgalski - walczył w Legionach Polskich o niepodległość Polski, jako legionista w austriackim wojsku.

Pałac Miera


Fot. Anna Ordyczyńska  Klasycystyczny dworek przy ulicy Sandomierskiej 35 z XVIII w. miał różne przeznaczenie, m. in. Szkoła Koszykarska, Przedszkole, Szkoła Gospodarcza, Szkoła Muzyczna, Szkoła Specjalna.

 


Fot. Anna Ordyczyńska  Dom Narodowy Polski-zabytkowy budynek z lat 1920-1924. Ponieważ do 1954 roku Leżajsk nie był zelektryfikowany, na czas wyświetlania filmów, a także podczas przedstawień teatralnych uruchomiano agregat prądotwórczy. Miejscowy amatorski zespół teatralny przy współudziale uczniów gimnazjalnych urządzał przedstawienia m. in. "Jasełka" wg Rydla. Odbywały się tutaj koncerty z okazji świąt narodowych. Kiedyś mieściło się tu kino "Radość"


Zabytkowa murowana kapliczka przy ul. Mickiewicza w Leżajsku. Fot. Anna Ordyczynska 

Leżajska Joanna d’Arc?

Kapliczka przy ulicy Mickiewicza. W 1624 roku w tym miejscu została spalona na stosie Maria Szczepanikowa, uznana za czarownicę. Z innych źródeł wiadomo, że w 1662 roku postawił kapliczkę Maksym Mielczarek, swojej żonie, która zginęła na stosie, oskarżona o czary przez rajców miejskich. Podobno chodziło jednak nie o czary, a o majątek, który odziedziczyła. Przez wiele lat kapliczką nikt się nie interesował. Od niedawna można zauważyć palące się znicze przy kapliczce.

Kapliczki przydrożne


 Fot. Anna Ordyczyńska   Bank Spółdzielczy w Leżajsku.

 

 


Fot. Anna Ordyczyńska 

Zabytkowy domek, w którym przed laty mieścił się żłobek


Kirkut w Leżajsku. Fot.Anna Ordyczyńska 

                                Żydzi w Leżajsku

Grób cadyka Elimelecha przy ulicy Górnej  odwiedza co roku tysiące pielgrzymów z całego świata. Nagrobek cadyka, oryginał z 1776 r., jest jedynym tego rodzaju zabytkiem w Polsce. Ohel składa się z trzech części. Pomieszczenia obok głównej sali to babiniec z osobnym wejściem i jeszcze jedna sala modlitewna mężczyzn.


Kaplica Alfreda Josse na cmentarzu w Leżajsku. Fot. Tomasz Kulka 

Kaplicę z czerwonej cegły na Cmentarzu w Leżajsku  wybudował notariusz Alfred Jose (ur. 30.10.1862 roku). Pochowano w niej Marię Jaroszównę (17.12.1906 - 23.08.1931)- studentkę UJ, zamordowaną przez nieznanego, ukraińskiego nacjonalistę.

Tego feralnego dnia Maria szła do domu ulicą Mickiewicza. Odprowadzała ją koleżanka Anna Mróz. W okolicach tartaku podszedł do nich nieznany mężczyzna.

Chciałem z panią porozmawiać – powiedział do Marii.

- nie znam pana

- no to poznasz.

I wtedy wyciągną pistolet i zastrzelił ją. Postrzelona uciekała jeszcze, wpadła do domu, jęczała z bólu. Niestety zmarła. Policja zrobiła obławę. Bandyta sam się zastrzelił.

W tej kaplicy pochowany jest również Alfred Jose wraz z jego żoną. W kaplicy znajdował się obraz Matki Bożej, z wizerunkiem twarzy zamordowanej Marii Jaroszównej.

Kaplicą przez wiele lat opiekował się Marian Żak, notariusz sądowy, który zdobył zawód i pracę dzięki Alfredowi.


Zajazd w Leżajsku. Fot. Anna Ordyczyńska  Zajazd przy ulicy Mickiewicza 11. Wybudowany na potrzeby pielgrzymów w okresie uroczystości koronacyjnych obrazu cudownego w roku 1752 roku.

 


  Zajazd na rogu ulicy Mickiewicza i Tomasza Michałka

 

 


 

Zabytkowa XIX w. kapliczka z cegieł, otynkowana na rondzie nr 2 w Leżajsku.

Jeszcze niedawno stała na skrzyżowaniu ul. Mickiewicza i Słowackiego. 17 października 2005 r  została przeniesiona kilka metrów dalej na teren posesji państwa Kuczkowskich, w miejsce wyburzonego domku. Kapliczka została odrestaurowana, postawiono ją na nowym ceglanym cokole. Rekonstrukcja kapliczki za zgodą konserwatora zabytków, polegała na uzupełnieniu brakującej korony i krzyżyka umieszczonych na szczycie miedzianego daszku.

Kapliczki przydrożne


 


Jakub i Franciszek Ksawery Stankiewicz- leżajscy mieszczanie w XIX wieku. Profesjonalni malarze zatrudnieni przez klasztor Bernardynów w Leżajsku. Malowali obrazy do kaplic, antependia ołtarzowe, feretrony, szafy.

W przydrożnej kapliczce z 1857 roku w Rakszawie zachowały się obrazy Franciszka Ksawerego Stankiewicza.


Królewskie Miasto Leżajsk

Każdego roku z końcem zimy mówi się o Leżajsku. W mediach krajowych i zagranicznych ukazują się informacje i migawki o pielgrzymkach chasydów na grób cadyka Elimelecha. To darmowa reklama miasta, jego zabytków i kultury. Czy Leżajsk w końcu ją wykorzysta?

Antoni Adamski-NOWINY


 

 


 


 


 

Strona utworzona: 2004-12-18         Data aktualizacji: 2017-01-12

 

 

Fot. Anna Ordyczyńska

 

 

 

Leżajski sztetl


 Fotogaleria 2003 "Chasydzi w Leżajsku - adar I"


Fotogaleria 2003 "Chasydzi w Leżajsku - adar II"


 Chasydzi w Leżajsku - 2004


 Chasydzi w Leżajsku -Adar I-2005


Chasydzi w Leżajsku -Adar II-2005


 Jidysz


 Obyczaje

 żydowskie


 Chasydzi w Leżajsku - Linki 


 Leżajsk


 Chasydzi w Leżajsku-ADAR 2007


 Elimelech Weissblum

 


 


 


 

 


 

 

Księga Gości-przeglądanie