Jesteś moim Gościem:                                                                                        Powrót   


   O mnie 90.lecie LO w Leżajsku  30.lecie LO Rocznik 1969-1973  Uniwersytet Jagielloński  Księga Gości

 Memorabilia o szkole, absolwentach, nauczycielach LO


Kraj lat dziecinnych! On zawsze zostanie

                                                       Święty i czysty jak pierwsze kochanie,”

   A. Mickiewicz „Pan Tadeusz”

           Wspomnienia, wspomnienia, wspomnienia .... Wywołują uśmiech, refleksję, czasem łzy...

         „Życie zaczyna się po pierwszej pięćdziesiątce ...” – czy możemy mówić inaczej? Dla nas, maturzystów 1973 roku dorosłe życie rozpoczęło się tak naprawdę właśnie po opuszczeniu murów szkoły. Euforia; mamy „w kieszeni maturę”, ruszamy na podbój świata... na studia, do pracy, niektórzy za granicę.

         Do Leżajska „wpadaliśmy” na chwilę. Przelotne spotkania na ulicy, krótkie „cześć”, czasami kilka zdawkowych pytań: „co słychać?”, „jak leci?”, „a nie wiesz, co z Marysią, co robi Józek?” Znały „nas knajpki i koty w zaułkach... „ – nie musieliśmy już ukrywać się przed profesorami, chyłkiem przemykać po zmroku, w pośpiechu przypinać tarczę, odwijać spódniczkę, by sięgała kolan. Mogliśmy chodzić do kina na godzinę 19.00. Czasem wręcz ostentacyjnie spacerowaliśmy ulicami naszego miasteczka; wreszcie wolni, wolni, wolni ...

         Jeszcze wtedy tak naprawdę nie znaliśmy znaczenia słowa „nostalgia”. „Kraj lat dziecinnych” mieliśmy wszak na wyciągnięcie ręki.

         Pamiętam lekcję historii z profesorem Budziakiem, kiedy powiedział nam, że 10-lecie, w które wkraczamy będzie czasem decydującym o naszym życiu. Tak było. Kończyliśmy studia, pierwsza praca, rodzina, narodziny dzieci. Powoli zaczęliśmy zapominać o beztrosce szkolnych, szalonych lat. „Gdzie się podziały tamte prywatki ...”? „Kraj lat dziecinnych” kojarzyliśmy już tylko z naszymi dziećmi, które trzeba było zaprowadzić do żłobka, przedszkola, lekarza, babci. Czasy nie były łatwe. Życie przypominało rezerwat. Na wszystko „polowaliśmy”. Uśmiech radości wywoływało zdobyte 10 dag kawy, kostka masła czy sznur papieru toaletowego. Kawę, kiedy jej brakowało, szukaliśmy w encyklopedii pod literką „K”.

         Najważniejsze 10 lat naszego życia powoli „dobijało” do mety. Z niecierpliwością czekaliśmy na pierwszy zjazd po maturze. Tu muszę wyjaśnić,  że do pięknych tradycji naszej „budy” należą zjazdy kolejnych roczników opuszczających mury szkoły. Najczęstszymi są kolejne „dziesiątki”, ale także zdarzają się „piątki”. Z wieloma koleżankami i kolegami widziałam się jeszcze na rozdaniu dyplomów. O innych wiedziałam sporo. Ciekawość mimo wszystko sięgała zenitu. Pracowaliśmy już wszyscy, większość żyła w stadle zwanym „rodziną”, dzieciaki (pierworodne) powoli wyrastały z pieluch. Patrząc na swoje pociechy nie kryliśmy dumy i zadowolenia. Ta moja córeczka taka do mnie podoba ... A synek też niczego sobie ... Taki mały, a taki rezolutny ... Zaśmiewaliśmy się ze słownictwa naszych dzieci i opinii wyrażanych na temat otaczającego ich świata.                                                                                                                        Krystyna Czubara


                   


               


               


                   


                   

"Nie zatrzymuj się, aby rwać kwiaty

i przechowywać je na później, lecz idź naprzód,

albowiem wzdłuż całej drogi będziesz miała kwiaty w rozkwicie"

R. Tagore


               


                Spotkanie w "Stajni" na Krakowskim Kazimierzu


                   


         Spotkanie w Legendzie 2004-08-14


  Rozmowa o interesach u Krysi w domu.          2006-02-28


             

W towarzystwie Halinki, która przyjechała na Święta Wielkanocne do Leżajska, spędziłyśmy miły wieczór w Capri.

2006-04-24


  Tematem wiodącym naszego uroczego spotkania była matura, która rozpoczęła się w dniu dzisiejszym. Gosi, Eli i Heli dzieci dzisiaj zdawały egzamin dojrzałości z języka polskiego. Ich mamy musiały się odstresować. Ewa pochwaliła się, że została babcią Idalki.

2006-05-04


Powrót   

Góra

 Aktualizacja strony: 2006-05-05